Mobil
Descarca 112 | Depune 112 | Verifica 112 | COR 2014 | CAEN 2014 | Cod Fiscal 2015 | Revisal     Notificare prin email  Notificare prin facebook  Notificare prin Google Plus  Notificare prin twitter  Notificare prin RSS  Notificare Calendar Obligatii fiscale prin Google Calendar/SMS         Useri online Online: 4
   
 
    Acasa   Programe Noutati Legislatie TVA Fiscalitate Salarizare Contabilitate Diverse Documente Intrebari?  
 
BUNA ZIUA M-AR INTERESA DACA UN SRL INFIINTAT IN APRILIE 2013 ESTE OBLIGAT SA SE INREGISTREZE CA PLATITOR IMPOZIT 3...
Publicat: 08 aprilie 2013


BUNA ZIUA M-AR INTERESA DACA UN SRL INFIINTAT IN APRILIE 2013 ESTE OBLIGAT SA SE INREGISTREZE CA PLATITOR IMPOZIT 3% PE VENIT>







@Bogdan iti recomanda urmatorul articol ca raspuns la intrebarea ta:
Obligatiile contribuabililor care aplica sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor (2013)


ADMIN ti-a raspuns la interbare:
- Persoanele juridice romane nou-infiintate in perioada 1 ianuarie - 31 ianuarie 2013 inclusiv, care nu au optat pana la 31 ianuarie 2013 sa aplice sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor, nu sunt obligate potrivit prevederilor legale in vigoare incepand cu 1 februarie 2013 sa aplice acest sistem de impunere pentru anul 2013. Aceste persoane juridice urmeaza sa verifice conditiile prevazute de art. 112^1 din Codul Fiscal, la 31 decembrie 2013, in vederea incadrarii in categoria contribuabililor platitori de impozit pe veniturile microintreprinderilor, pentru anul fiscal 2014.


Top accesari azi

cum procedez daca am pierdut recipisa la declaratia 100 si au trecut cele 60 de zile?...[5]

S-A EMIS DE CATRE UN FZ.O FACTURA IN NOIEMBRIE 2016, IN BAZA UNUI CONTRACT. DUPA CE S-A EFECTUAT APROX. 40% DIN SERVICIUL CONTRACTAT, CLIENTUL REFUZA PLAT...[4]

Sunt programe pentru situatii financiare 30.06.2013?...[4]

Am o asociere intre doua persoane juridice platitoare de TVA si imp. pe profit, si o rersoana fizica.Persoana fizica intra in asociere cu un teren, cele do...[3]

Buna ziua, Va rog daca se poate o monografie cu masina leasing, deductibilitate 50%, de la 01.07.2012. multumesc frumos...[3]

o firma platitoare de tva la incasare are la 31.12.2012 un furnizor cu 1000 lei,in cursul lunii ianuarie 2013 se aprovizioneaza cu marfa tot de la acelasi fu...[2]

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare: Un agent economic care are activitatea de servicii paza si protectie a locintelo...[2]

de unde pot decsarca declaratia 15o pt. semnatura electronica?...[2]

care este data limita pentru achitarea obligatiilor declarate prin decl.112 ?21 sau 25 ale lunii urmatoare pt .luna expirata.?...[2]

sunt persoana impozabila care aplica sisitemul tva la incasare,voi scrie pe toate facturile emise mentiunea "tva la incasare" chiar daca sunt incasat...[2]

Buna ziua. bonurile fiscale de combustibil care au inscrise pe ele CUI beneficiar se inregistreaza in declaratia 394. Multumesc....[2]

Buna seara ! Va multumesc pentru informatiile primite de la dvoastra. De ce de la un timp nu mai primesc informatiile actualizate pe adresa mea de emai...[2]

Buna ziua! Pentru societatile care aplica "TVa la incasare" , pentru luna ianuarie se mai completeaza declaratia 394?...[2]

am un pfa .mi-am platit cas pt pensie lunar 222 ron.cifra de afaceri pe 2015 este de 174000 ron. in 2015 voi plati cas 10,5 la cifra de afaceri sau la ...[2]

De unde se poate descarca decontul de TVA pentru luna ianuarie 2016 ?...[2]

ma interesa formularul de la declaratia 392 B deoarece la ANAF este doar formularul si programul pentru 2011 ...[2]

Pentru a se declara microintreprindere incepand cu 01.02.2013,ce se ia in calcul aferent anului 2012,cifra de afaceri sau si alte venituri.Preci...[2]

Cand apare programul pt Raportarea Contabila 30.iunie 2013?...[2]

Buna dimineata! Va rog sa-mi spuneti daca un contract de prestari servicii incheiat intre o firma si o persoana fizica se raporteaza in Revisal. Mentionez...[2]

In declaratia 394 trec la livrari si incasarile efectuate pe casa de marcat ,iar la achizitii trec si pe cele din bonurile fiscale cu valoar...[2]